Przy budowie domu należy liczyć się z tym, że jest to inwestycja, przy której nie warto oszczędzać. Należy mieć również świadomość, że wszystkie zainwestowane środki zwrócą się w przeciągu lat, a co najważniejsze – wpłyną na to, że domem będziemy się mogli cieszyć bez dalszego wkładania w niego pieniędzy.

Najważniejsze jest zainwestowanie w dobrej jakości materiały budowlane oraz pokrycie dachowe. Nie bez powodu dach uznawany jest jako jeden z najważniejszych elementów całego budynku (zaraz po fundamentach). To on chroni przed złymi warunkami pogodowymi, a ponadto wpływa na energię termiczną całego budynku (nie oddaje ciepła lub nie wpuszcza zimna). Na estetykę dachu wpływają zastosowane materiały, które jednocześnie sprawią, że dach będzie wytrzymały i spełniał swoje zadanie.

Rodzaje pokrycia dachowego

Przy wyborze pokrycia dachowego bierze się pod uwagę głównie takie czynniki jak rodzaj dachu (płaski, stromy) czy ciężar pokrycia (wyliczony przez projektanta) oraz sam sposób montażu, a właściwie jego trudności.

Najcześciej stosuje się dachówki. W Polsce jedynym producentem dachówek jest firma BRAAS, która od wielu lat dostarcza dachówki na rynek światowy. W naszym kraju ich udział w rynku przekracza 50% – zatem można założyć, że w co drugim budynku znajdziemy dachówki od Braas.

Same dachówki, zarówno betonowe jak i dachówki ceramiczne, zaliczane są do tzw. ciężkich pokryć dachowych i mogą być stosowane przy dachach stromych o kącie nachylenia więcej niż 20 stopni.

Jak powstają dachówki ceramiczne

Dachówki z ceramiki wytwarzane są z gliny, która jest wypalana. Przez to ten rodzaj dachówek ma jedną wadę – różnią się odcieniami między sobą, nawet jeśli pochodzą z tej samej partii produkcyjnej. Ponadto zmieniają barwę pod wpływem czynników zewnętrznych, co nie zmienia faktu, że to nadal najpopularniejszych dachówek, które zyskały popularność właśnie dzięki temu zróżnicowaniu tonów – dzięki temu dach nie jest monotonny. Trwałość tego rodzaju dachówek to prawie 100 lat.

Jak powstają dachówki cementowe

Dachówki z betonu (cementowe) produkowane są z barwionej masy cementowej. Na koniec pokrywane są farbą akrylową, dzięki czemu występują w każdym możliwym kolorze i można je dopasować pod kolor elewacji, a nawet otoczenia. Mimo że klienci chętnie je kupują ze względu na bogatą kolorystykę, niestety są mniej trwałe niż dachówki ceramiczne – ich trwałość to ok. 70 lat.

Do dachów o mniejszym nachyleniu zalecane jest stosowanie pokryć dachowych lekkich, jak blachodachówki, blachy z posypką, dachy z blachy, blachy trapezowe. Pokrycia lekkie są nie tylko łatwe w montażu (montaż jest szybki i wygodny), ale również lepiej się je przewozi, a na dodatek są tak samo wytrzymałe jak dachówki.